zdj01dsW poniedziałek 5 maja br. Miejski Dom Kultury w Przedborzu przy współpracy Młodzieżowego Centrum Kariery i Ochotniczej Straży Pożarnej zorganizował po raz pierwszy Dzień Strażaka. Gośćmi specjalnymi byli zawodowi strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku - Pan Marek Jeziorski i Pan Mateusz Półrola oraz strażacy ochotnicy z OSP Przedbórz z Prezesem Panem Wojciechem Mordakiem na czele.

Przedsięwzięcie miało charakter edukacyjno-zawodoznawczy i skierowane było do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Sala widowiskowa MDK wypełniona była po same brzegi.
Dzień Strażaka rozpoczęła dyrektor MDK – Halina Mikuszewska, która powitała wszystkich uczestników spotkania. Następnie odbyła się projekcja filmu dotycząca specyfiki pracy w zawodzie strażaka. Po filmie zaproszeni goście opowiedzieli o swojej drodze do zawodu i doświadczeniach ze służby oraz przedstawili edukacyjny materiał zdjęciowo-filmowy. Dalszą część spotkania poprowadzili strażacy z OSP Przedbórz. Pan Wojciech Mordak przedstawił historię jednostki oraz zasady i warunki naboru do OSP. Odbył się również pokaz ratownictwa medycznego na fantomie, omówiono różnicę pomiędzy reanimacją a resuscytacją, pokazano jak zabezpieczyć ranę czy złamaną kończynę. W części praktycznej bardzo chętnie uczestniczyli uczniowie. Pokaz współczesnego sprzętu pożarniczego odbył się już na rynku miejskim, gdzie dzieci i młodzież miały możliwość bezpośredniego kontaktu ze sprzętem pożarniczym.
Spotkanie upłynęło w miłej, spokojnej atmosferze i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.


Tekst i zdjęcia: MDK Przedbórz