sobota, wrzesień 22, 2018
Czcionka A- A A+
Kontrast Zmiana kontrastu

Biuletyn informacji publicznej Przedbórz

Narodowe Czytanie to ogólnoświatowa akcja organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014) oraz „Lalkę” Bolesława Prusa (2015). W ubiegłym roku odbyło się Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W całej Polsce i za granicą „Quo Vadis” przeczytano w ponad 2.200 miejscach. W tym roku w drodze głosowania na Narodowe Czytanie wyłoniono „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Internauci mieli do wyboru również: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, oraz „Beniowski” Juliusza Słowackiego.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu i Filia w Górach Mokrych w tym roku również przyłączyły się do Narodowego Czytania. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytali wszyscy czytelnicy: dzieci i osoby dorosłe. W Przedborzu czytanie tego dramatu odbyło się w dniu 14 września w Klubie Seniora i było skierowane do wszystkich, którzy chcieli wziąć w nim udział. Miejska Biblioteka Publiczna w Przedborzu razem z Muzeum Ludowym w Przedborzu przygotowała i przeprowadziła Narodowe Czytanie. Ponadto Muzeum udostępniło przedmioty, które posłużyły do dekoracji sali. Pracownicy Biblioteki i Muzeum przebrani w ludowe stroje wspólnie odczytali fragmenty „Wesela”. W bibliotece w Górach Mokrych w dniu 8 września dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych oraz zaprzyjaźnieni studenci wspólnie odczytali fragmenty „Wesela” przebrani w stroje ludowe. Na koniec spotkania każdy kto przyniósł ze sobą dzieło Wyspiańskiego, otrzymał w nim pamiątkową pieczęć akcji.
Miejska Biblioteka Publiczna w Przedborzu wraz z Filią w Górach Mokrych serdecznie dziękują wszystkim za udział w tegorocznej edycji akcji i wspólne czytanie, a Muzeum Ludowemu w Przedborzu szczególne podziękowanie za miłą i owocną współpracę. Zapraszamy wszystkich do wspólnego czytania w następnym roku.

Zapraszamy na weekend

przedborz1 orig

przedborz2 orig

Linki

bip

sms on

sms off

fundusz

biznes

ryby

kapital

ldk

kalejdoskop

Serwis używa plików cookies.

Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, według ustawień przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Rozumiem