czwartek, luty 27, 2020
Czcionka A- A A+
Kontrast Zmiana kontrastu

Biuletyn informacji publicznej Przedbórz

obrazSzkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu otrzymała wyjątkowy prezent z okazji 700. urodzin swojego patrona (Kazimierz Wielki urodził się 30 kwietnia 1310 roku w Kowalu). Jest to obraz przedstawiający wypadek króla, który miał miejsce 9 września 1370 roku w lasach w okolicy Żeleźnicy podczas polowania.
„Upadek króla Kazimierza Wielkiego”, bo taki tytuł ma obraz, podarował szkole Andrzej Stolecki, pochodzący z Woli Przedborskiej, a mieszkający w Praszce. Obraz namalował artysta amator Arkadiusz Dyrda z Opola, dzieło powstawało od grudnia 2009 roku do czerwca roku 2010 w Newbridge (Irlandia), gdzie obecnie mieszka jego autor. Obraz namalowany jest na płótnie techniką impastu (polegającą na nakładaniu grubej warstwy farby za pomocą pędzla lub szpachli), ma wymiary 101x 76 cm i oprawiony jest w drewnianą ramę o 10-centymetrowej szerokości. Rama oraz płótno zakupione zostały w Belfaście. Na obrazie widzimy przewrócony na leśnej ścieżce pień drzewa i leżącego przy nim Kazimierza Wielkiego, a na dalszym planie jego towarzyszy z polowania, z których jeden biegnie w stronę króla, a drugi trzyma konie; między drzewami możemy dostrzec innych uczestników królewskich łowów. Na odwrocie płótna w prawym dolnym rogu znajduje się informacja o obrazie, jego autorze i fundatorze. Za wzór do namalowania „Upadku” posłużyła XIX-wieczna rycina autorstwa włoskiego rytownika Xawerego Pillatiego.
Obraz na razie zawieszony zostanie w gabinecie dyrektora, a w przyszłości na ścianie holu głównego, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca króla Kazimierza Wielkiego. Publicznie ma być zaprezentowany podczas planowanych na przyszły rok szkolny uroczystości związanych z patronem szkoły.
- Obraz jest przepiękny i jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Stoleckiemu - mówi Henryka Cieciura.

Tekst: P.G.

Zapraszamy na weekend

przedborz1 orig

przedborz2 orig

Linki

bip

Transmisja obrad Rady Miejskiej

Rozkład jazdy autobusów

sms on

sms off

fundusz

biznes

ryby

kapital

ldk

 

z wami zmieniamy łódzkie

„Doposażenie budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Zuzowy w gminie Przedbórz”

z wami zmieniamy łódzkie

„Doposażenie terenu przy budynku zaadaptowanym na pomieszczenia służące do wypoczynku i rekreacji w miejscowości Nosalewice w gminie Przedbórz”

z wami zmieniamy łódzkie

„Doposażenie placu zabaw dla dzieci i młodzieży na terenie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w miejscowości Góry Mokre”

kalejdoskop

PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

 

 

Serwis używa plików cookies.

Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, według ustawień przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Rozumiem