IMG 3438W niedzielę 22 września odbył się kolejny 23. Ogólnopolski Konkurs Piosenki Turystyczno – Przyrodniczej. Organizatorami imprezy byli: Towarzystwo im. Marii Konopnickiej oraz Miejski Dom Kultury w Przedborzu. Impreza odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Przedborzu.

W tegorocznym konkursie wzięło udział niespełna 100 wykonawców w  różnych kategoriach wiekowych, od młodzieży szkolnej do seniorów. W repertuarze wykonawców znalazły się znane piosenki o tematyce przyrodniczej, turystycznej, ekologicznej – zarówno te pisane przez znanych artystów polskich  jak i własne kompozycje. W konkursie udział brali uczniowie i młodzież z województwa łódzkiego i świętokrzyskiego. Po przesłuchaniu wszystkich wykonawców prezentujących swój repertuar jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach: soliści oraz zespoły.
W kategorii solistów jury pod przewodnictwem muzyka, kompozytora Janusza Tylmana, przyznało dwie I nagrody, otrzymali je ex aequo Konrad Derlatka z Kobiel Wielkich i Paulina Kaczor z Ostrowca Świętokrzyskiego, drugą nagrodę otrzymała Wiktoria Leśniewska z Wielunia, przyznano też dwie III nagrody, które przypadły Urszuli Margas z Ręczna oraz Mikołajowi Lasocie z Kleszczowa. Natomiast w kategorii zespoły pierwsza nagroda przypadła „Kwartetowi z Dwójki” z Włoszczowy, drugą nagrodę otrzymał zespół „Kaprys” z Krasocina, wielokrotnie uczestniczący w różnych konkursach w Przedborzu, a trzecią debiutujący u nas duet bliźniaczek z gitarzystą z Ręczna. Poza tym jury przyznało wyróżnienia i nagrody specjalne. Wyróżnienie min. otrzymali wykonawcy z Przedborza, Agata Paździerska z gimnazjum i zespół wokalny ze szkoły podstawowej. Z kolei chór seniora „Złocisty Promień” z Radomska i Bogusław Lipski z Opoczna uhonorowani zostali nagrodami specjalnymi.
Nagrody i wyróżnienia wręczali Burmistrz Miasta Przedborza Miłosz Naczyński oraz Radny Powiatu Radomszczańskiego Wojciech Karbownik. Na zakończenie imprezy odbył się koncert laureatów.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za przybycie, a osobom nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zapraszamy też na kolejny festiwal, 10 listopada w Miejskim Domu Kultury odbędzie się XXII Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Pieśni o Mojej Ojczyźnie.
Tekst i foto: MDK