W ostatnim czasie księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Przedborzu wzbogacił się o kilka ciekawych pozycji. Jedną z nich jest książka Marka Kopra „Pieśni ludowe ziemi radomszczańskiej” wydana w 2014 roku przez Łódzki Dom Kultury dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 - Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Zbiór zawiera tradycyjne grupy pieśni rodzinnych (zwłaszcza weselnych), dorocznych i tzw. powszechnych, całość poprzedzona jest historią regionu i charakterystyką etnograficzną, obejmuje też charakterystykę i analizę muzyczną pieśni. Książkę tę przedborska biblioteka pozyskała nieodpłatnie od Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.
Drugą pozycją, którą podarowało bibliotece Towarzystwo Miłośników Przedborza, jest książka Rafała Podsiadło „Niemieckie fortyfikacje Stellung a2 i ich przełamanie w styczniu 1945r. Na linii Raby, Szreniawy i Pilicy”. Publikacja zawiera opis poszczególnych obiektów odnalezionych na odcinku od Bochni do Przedborza. Autor podjął próbę pokazania tego, co wydarzyło się w czasie budowy fortyfikacji, w trakcie przejścia frontu, ukazał również skutki działań wojennych i losy pozostawionego uzbrojenia. Cały obraz tamtych dni został odtworzony na podstawie wspomnień osób mieszkających w czasie wojny w obrębie a2, wykorzystane także zostały dokumenty archiwalne, pamiętniki, kroniki szkolne i parafialne oraz czasopisma wychodzące w latach okupacji, całość opatrzono unikatowymi zdjęciami pochodzącymi z tamtych czasów.
Kolejne trzy publikacje przedborskiej bibliotece podarował Pan Jacek Masłowski - poeta, prozaik i autor tekstów piosenek, w latach 80-tych XX w. wokalista i tekściarz kilku zespołów rockowych, m.in. Brander, Acid Flowers. Pan Masłowski podarował bibliotece swoje trzy tomiki poezji: „Było nie było”, „Lata świetlne” oraz „Transmisja”.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu serdecznie dziękuje darczyńcom za pamięć i przekazanie w darze tak ciekawych i wartościowych pozycji.

Tekst: S.T.