Obraz01W minioną niedzielę, 25 stycznia br. w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu odbył się II Przegląd Kolęd i Pastorałek „Kolędować Małemu”. Miał on na celu prezentację tradycyjnych i mniej znanych kolęd i pastorałek oraz propagowanie i pielęgnowanie tradycji kolędowania. Wśród utworów najczęściej prezentowanych znalazła się „Kolęda dla nieobecnych”, poza tym wykonawcy śpiewali znane wszystkim kolędy „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi” czy „Jezus Malusieńki”.

Do udziału w przeglądzie zaproszeni zostali uczestnicy z miasta i gminy Przedbórz oraz z gmin ościennych, tj. Aleksandrów, Ręczno, Masłowice, Wielgomłyny, Fałków, Słupia, Krasocin, Kluczewsko uczęszczający do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Każdy uczestnik prezentował jeden utwór. Komisja w składzie: Zofia Bartnik,  ks. Konrad Jaśkiewicz i Ewa Jeske, po przesłuchaniu wykonawców w trzech kategoriach przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
 SOLIŚCI :
I miejsce – Weronika Stachura – Januszewice
I miejsce – Paulina Barańska – Krasocin
II miejsce –  Eryk Wojarski – Chełmo
III miejsce – Nel Włodarska – Krasocin
III miejsce – Ania Łyszczarek – Przedbórz
 DUETY:
I miejsce – Oskar i Wiktor Wojarscy – Chełmo
II miejsce –  Ania Łyszczarek i Kinga Stępień – Przedbórz
III miejsce – Katarzyna i Aleksandra Auguścik – Przedbórz
 ZESPOŁY:
I miejsce – Zespół muzyczny z PSP im. J. Pawła II – Strzelce Małe
II miejsce – Zespół rodzinny Wojarskich – Chełmo
III miejsce – Chór szkolny PSP im. K. Wielkiego – Przedbórz
Wyróżnienie – Zespół z MDK – Przedbórz
Nagrody wręczył Burmistrz Miasta Przedborza Miłosz Naczyński wraz z Małżonką, członkowie komisji jury oraz dyrektor MDK.
Laureaci pierwszych miejsc zaprezentowali swoje interpretacje kolęd i pastorałek podczas koncertu laureatów, który odbył się na zakończenie przeglądu. Były to następujące utwory: „Biała ziemia”, „Polskie Betlejem”, „Dziecino słodka” oraz „Cicha noc”.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez MDK.

Tekst i zdjęcia: MDK Przedbórz