Obraz325mW dniach 13 - 17 sierpnia 2009 r. w Przedborzu i Górach Mokrych odbył się XVIII Światowy Festiwal Poezji M. Konopnickiej. Honorowy patronat Festiwalu objął Pan Bogdan Borusewicz - Marszałek Senatu RP.
W pierwszy dzień Festiwalu w dn. 13.08.2009 r. po południu do Przedborza przyjeżdżali uczestnicy Festiwalu. Wykonawcy zostali przewiezieni autokarami z Warszawy, Przemyśla i Medyki do miejsc zakwaterowania. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali okolicznościowe plakietki.
W br. na Festiwal przyjechało prawie 300 uczestników /chóry, zespoły, soliści/ z różnych stron świata. Tradycyjnie najliczniej reprezentowane były środowiska polonijne ze Wschodu, głównie z Ukrainy, Białorusi i Rosji.
Tegoroczna edycja Festiwalu rozpoczęła się od prezentacji konkursowych uczestników w turnieju recytatorskim 14.08. o godz. 16.00 na scenie letniej w Górach Mokrych poszczególni uczestnicy Festiwalu zaprezentowali utwory Marii Konopnickiej, a także przygotowane przez siebie programy dowolne. Pod tablicą pamiątkową Poetki w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Górach Mokrych złożone zostały kwiaty. Wieczór uświetnił występ Genowefy Pigwy na Rynku przed budynkiem MDK w Przedborzu. Następny dzień to kolejne przesłuchania konkursowe pozostałych uczestników konkursu recytatorskiego. O godz. 10.30 odbyła się uroczysta msza św. w Kościele św. Aleksego w Przedborzu, po czym wybitny aktor Wojciech Siemion dał wspaniały koncert poetycki. Następnie o godz. 14.00 uczestnicy Festiwalu po raz kolejny mogli zaprezentować przygotowane przez siebie programy dowolne. Dodatkową atrakcją stał się występ pań ze Związku Emerytów z Radomska oraz Romskiego zespołu Jamaro Drom. Wieczorem o godz. 18.00 odbył się koncert „Złote Przeboje” w wykonaniu zespołu Bananas Band, po czym na Rynku odbyła się trwająca do późnych godzin wieczornych zabawa pod gwiazdami.
W ostatnim dniu imprezy odbył się konkurs poezji śpiewanej oraz poranek poetycki. O godz. 15.00 rozpoczął się Koncert Finałowy, podczas którego wystąpił Starosta miasta partnerskiego Přbor. Bardzo ważnym punktem koncertu było uroczyste nadanie godności Honorowego Obywatela Miasta Przedborza Janowi Bieleckiemu Prawnukowi M. Konopnickiej. Ponadto zostały ogłoszone wyniki konkursu w różnych kategoriach wiekowych oraz turniejach, wręczone zostały nagrody, wyróżnienia oraz pamiątkowe dyplomy, a laureaci raz jeszcze mogli wystąpić przed publicznością. Uczestnicy prezentowali wysoki poziom artystyczny, otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. O godz. 19.00 odbył się długo oczekiwany recital Krystyny Giżowskiej „Nie było ciebie tyle lat”, podczas którego mogliśmy usłyszeć starsze, ale wciąż niezwykle popularne przeboje, jak również te z nowej płyty wybitnej piosenkarki. Część uczestników odjechała już w nocy, natomiast pozostała wczesnym rankiem została odwieziona autokarami do Warszawy, Przemyśla i Medyki.
Tekst: MDK