Warszawa2000m20 października br. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której wzięli udział członkowie Klubu Seniora działającego w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu. Jak zawsze chętnych nie brakowało, do stolicy pojechała 49 – osobowa grupa. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w stolicy. W planie wycieczki przewidziano wiele atrakcji, dlatego autokar wraz z uczestnikami wyjechał z Przedborza wczesnym rankiem. Mimo tak wczesnej pory wszyscy stawili się punktualnie o umówionej godzinie. Po dotarciu do Warszawy przed Pałacem Kultury i Nauki czekała na grupę przewodniczka Pani J. Lewandowska. Pierwszym punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Uczestnicy wjeżdżali na tzw. Trzydziestkę, czyli XXX piętro PKiN, skąd podziwiali panoramę miasta. Pozostali delektowali się kawą i herbatą w miłej kawiarence PKiN. Przewodniczka w ciekawy oraz wyczerpujący sposób opowiadała uczestnikom o najciekawszych miejscach stolicy.
W przeddzień wycieczki, 19 października. w Warszawie w kościele św. Stanisława Kostki odbywały się uroczystości związane z 25 rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, dlatego w planie wycieczki nie mogło zabraknąć odwiedzin grobu legendarnego kapelana. Uczestnicy wycieczki w imieniu Klubu Seniora zapalili znicz na grobie księdza, odwiedzili kościół oraz zwiedzili wystawę.
Następnie Seniorzy udali się na Stare i Nowe Miasto Warszawy pełne nastrojowych zaułków, przytulnych kawiarenek oraz herbaciarni. Urok starych kamieniczek sprawił, że mimo niezbyt sprzyjającej pogody na Starówce, Placu Zamkowym oraz Barbakanie, turystów nie brakowało.
Kolejnym punktem wycieczki był Plac Piłsudskiego, gdzie w dni świąteczne odbywają się defilady wojskowe oraz uroczystości państwowe. Seniorom dopisało szczęście, ponieważ trafili na moment zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie pieszej wycieczki Seniorzy pospacerowali Krakowskim Przedmieściem, podziwiając Pałac Prezydencki, siedzibę MKiDN, Wspólnoty Polskiej oraz Hotel Bristol. Następnie ruchomymi schodami zjechali na parking do autokaru.
Jeden dzień to stanowczo za mało, by móc zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca oraz zabytki Warszawy, dlatego uczestnicy przejechali autokarem Trakt Królewski, w skład którego wchodzą ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederska i Sobieskiego.
Jedną z atrakcji jednodniowej wycieczki Seniorów było zwiedzanie siedziby Sejmu i Senatu RP. Przewodnikiem był poseł Krzysztof Maciejewski, który niejednokrotnie gościł w Przedborzu. Krótką informację o historii parlamentaryzmu w Polsce przedstawiła pracownica Wszechnicy Sejmowej. Pan Poseł oprowadził uczestników po najważniejszych miejscach w Sejmie oraz Senacie – m.in. Sali Posiedzeń, Kaplicy Sejmowej, Hotelu Poselskim oraz Sali Kolumnowej, gdzie odbywają się słynne Komisje Śledcze. Podczas wizyty w Sejmie Seniorzy spotkali wielu znanych polityków oraz dziennikarzy, relacjonujących wydarzenia z Wiejskiej. O godzinie 17.00 Seniorzy udali się na posiłek w sejmowej restauracji Hawełka na Wiejskiej.
Podczas drogi powrotnej Seniorzy wymieniali się wrażeniami z pobytu w stolicy, dużym zaskoczeniem dla zwiedzających okazała się wielkość gmachu Sejmu. Zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni z udanej wycieczki Seniorzy wrócili do Przedborza w późnych godzinach wieczornych..
Projekt finansowany był ze środków PPWOW, w ramach których Miejski Dom Kultury realizuje zadanie utworzenia Klubu Seniora.

 

Koordynator projektu
Małgorzata Błaszczyk