Konop_kraj_2010W bieżącym roku przypada 100. rocznica śmierci Marii Konopnickiej. W związku z tym w Przedborzu odbędzie się kilka imprez poświęconych tej rocznicy. Główne uroczystości planowane są na październik, inauguracja obchodów odbyła się na początku maja.

W dniach 22 - 23 maja 2010 roku w MDK odbyła się cykliczna pn. XXXI Ogólnopolskie Spotkania z Poezją M. Konopnickiej. W konkursie wzięło udział niespełna stu uczestników z całej Polski, którzy prezentowali utwory Poetki w dwóch turniejach: recytatorskim i poezji śpiewanej. Ten pierwszy jak zwykle cieszył się zdecydowanie większym zainteresowaniem uczestników. Już w najmłodszej grupie wiekowej /klasy I – III SP/ biorącej udział w przesłuchaniach widoczne było staranne przygotowanie i dbałość o detale występu. Kolejne grupy wiekowe stopniowo podwyższały poziom przesłuchań pierwszego dnia Festiwalu.

W kategorii SP I – III pierwszą nagrodę otrzymała Olga Jenusiak ze SP w Kurnosie k/ Bełchatowa za interpretację utworu pt. „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. W tej kategorii wiekowej jak zwykle najczęściej prezentowany był utwór pt. „Stefek Burczymucha”.

W kategorii SP kl. IV – VI jury przyznało I nagrodę uczennicy SP we Wrocławiu za utwory „Muchy Samochwały” oraz „ Bajka o świerszczu”. W grupie szkół gimnazjalnych I miejsce zajął Robert Ciszewski z PG w Radziechowicach Drugich, jeden z niewielu chłopców biorących udział w konkursie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszy w recytacji okazał się Janusz Hulewicz reprezentujący Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Poddębicach.

Drugi dzień konkursu to turniej poezji śpiewanej. Uczestników było zdecydowanie mniej. W tej kategorii jury przyznało dwie I nagrody, otrzymała ją Ewa Jeske z Przedborza, laureatka wielu nagród konkursów i festiwali oraz Katarzyna Turniak ze SP w Gorzkowicach.

Podczas konkursu w holu MDK można było oglądać wystawę ilustracji „Co słonko widziało” do wierszy M. Konopnickiej wykonane przez dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 6 im. M. Konopnickiej w Radomsku.

W niedzielę ogłoszone zostały wyniki turnieju recytatorskiego i poezji śpiewanej. Nagrody dla laureatów  wręczali przedstawiciele komisji jury, Burmistrz Miasta Przedborza Miłosz Naczyński oraz Sekretarz Miasta Wojciech Karbownik. Na zakończenie głos zabrała praprawnuczka Marii Konopnickiej Maria Rajpold z Łodzi, która była członkiem komisji jury oraz gościem specjalnym imprezy. Odbył się również koncert laureatów.

Tekst: MDK