przysp_warszt_2010_3W dn. 19 - 20 czerwca br. Przedbórz gościł uczestników XII Polonijnych Warsztatów Artystycznych oraz XXXII Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Są to imprezy cykliczne, które od wielu lat odbywają się w naszym mieście. Imprezę otworzył Burmistrz Przedborza Miłosz Naczyński.

W pierwszym dniu imprezy zespoły zaprezentowały się na scenie letniej na przedborskim rynku. Wystąpił zespół taneczny „Orchidea” z Sambora /Ukraina/, chór „Sursum Corda” z Grodna /Białoruś/, zespół gitarowy oraz Weronika Jeroszyna również z Grodna. W warsztatach udział wzięły zespoły polonijne z Ukrainy i Białorusi. Poprowadzili je Stanisława Dłużewska oraz Janusz Tylman. Wieczorem w sali MDK jako gość specjalny warsztatów, wystąpiła ze swoim recitalem Sława Przybylska. Piosenkarce akompaniował Janusz Tylman, a koncert poprowadził Janusz Krzyżanowski.

W niedzielę w konkursie zaprezentowali się artyści ludowi /soliści i duety z towarzyszeniem kapel i zespołów ludowych/. W tegorocznym konkursie wzięło udział 28 wykonawców, m.in. z Opoczna, Moszczenicy, Morawicy, Gnieździsk, Rudy Zajączkowskiej, Łopiennika, Boguszyc, Żarnowa, Masłowic. Wykonawcy prezentowali wysoki poziom artystyczny, występowali w ludowych strojach regionalnych.

Uczestnicy oceniani byli w 2 kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież oraz dorośli. W pierwszej kategorii I nagrodę otrzymał Jakub Król z Moszczenicy, II nagrodę Karolina Kowalczyk z Żarnowa oraz Katarzyna Wróbel z Opoczna, III nagrodę Klaudia Aleksandrzak z Boguszyc gm. Rawa Maz. W kategorii dorosłych I nagrodę przyznano Ewie Wojtun z Opoczna, II nagrodę zdobyli Stanisław Ziółkowski ze Strzelec Małych oraz Jadwiga Szymkiewicz z Gnieździsk, III miejsce zajęli Edward Bubicz z Łopiennika Górnego i Krzysztof Pietrala z Gnieździsk. Komisja jury przyznała także wyróżnienia. Poza konkursem wystąpiły zespoły ludowe z Gnieździsk gm. Łopuszno, Kresowianki z Włodawy,  kapela Tkacze z Moszczenicy, Kraszewianki z gm. Masłowice oraz Wolanecki z gm. Morawica.

Po ogłoszeniu wyników konkursu odbył się koncert finałowy, w którym wystąpiły zaproszone zespoły polonijne, chór Cantabile z Radomska, laureaci przeglądu piosenki i przyśpiewki ludowej oraz kapele i zespoły ludowe uczestniczące w imprezie. Organizatorzy oraz uczestnicy cieszą się, że po rocznej przerwie udało się wznowić organizację przeglądu piosenki i przyśpiewki ludowej w Przedborzu. Na terenach wiejskich nadal działa wiele zespołów i śpiewaków ludowych, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość szerszej publiczności. Taką okazją są właśnie festiwale, konkursy, przeglądy, jarmarki sztuki ludowej. Pomimo tego, że ludzie mają coraz mniej czasu, to jednak starają się zachowywać i kultywować tradycje ludowe i dziedzictwo swojego regionu, swojego miejsca urodzenia czy zamieszkania. Pozytywnym przykładem kultywowania tych tradycji, a także integracji społecznej jest powstanie zespołu ludowego Kraszewianki w sąsiadującej z nami gminie Masłowice.

Miejski Dom Kultury oraz Towarzystwo im. M. Konopnickiej składają serdeczne podziękowania Marszałkowi Senatu RP za pomoc finansową umożliwiającą organizację warsztatów dla naszych Rodaków ze Wschodu, a także władzom samorządowym Przedborza za wsparcie finansowe przeglądu piosenki i przyśpiewki ludowej.

Tekst: MDK