logotypy

 

W trakcie minionego weekendu (3 – 4 lipca 2010r.) w naszym mieście odbyły się Dni Przedborza pod hasłem: „Od Kazimierza Wielkiego do Kugla Przedborskiego” – sposób na aktywną integrację społeczności Przedborza, które połączone były z Piknikiem Zdrowotnym. W ramach Pikniku odbyły się badania mammograficzne, pomiary ciśnienia krwi, cukru, odbył się konkurs na najzdrowszą potrawę, konkurs plastyczny zatytułowany: „Jak zdrowo spędzam czas wolny”. Piknik zdrowotny był również okazją do zaprezentowania się naszych przedborskich  harcerzy - XXVI Drużyna harcerska „Żywioły”, którzy zabawiali publiczność śpiewankami harcerskimi, zademonstrowali jak fachowo udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. Dla wytrwałych odbył się maraton rodzinny oraz rajd rowerowy. Prowadzący nawiązywali do zdrowego stylu życia i dbania o zdrowie.
Ogólnie pierwszy dzień imprezy plenerowej poświęcony był osobom niepełnosprawnym, podopiecznym ŚDSu z Gaju oraz ze świetlicy integracyjnej w Przedborzu. Umiejętności zdobyte podczas zajęć w ośrodku oraz w świetlicy integracyjnej były pokazane szerszej społeczności, zostały one zauważone i docenione przez ludzi, cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Można było posłuchać koncertów w wykonaniu: Normalsów, grupy The Postman, Gipsy Band, Andrzeja Rybińskiego, Abba Family oraz X Collective. Coś dla siebie znaleźli również miłośnicy muzyki poważnej, którzy mogli nacieszyć ucho podczas koncertu Chopinowskiego w Kościele parafialnym pw. Św. Aleksego w Przedborzu. Wykonawcy koncertu to byli stypendyści Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku, m.in.: Przedborzanin Łukasz Trepczyński, grający na fortepianie. Rodacy przywitali młodego Artystę owacjami na stojąco, cieszyli się, że w końcu zawitał do Przedborza i pokazał co potrafi. Gratulacje! Dziękujemy!
Po koncercie wykład na temat Kazimierza Wielkiego i historii Przedborza wygłosił prof. dr hab. Feliks Kiryk. Sobotnią noc zakończył widowiskowy pokaz sztucznych ogni oraz zabawa pod gwiazdami prowadzona przez DJ-a.
Podczas dwudniowej imprezy nie zabrakło: wystawy plastycznej z Koła plastycznego z MDK w Przedborzu, pokazów rycerskich z czasów Kazimierza Wielkiego, zawodów w przeciąganiu liny, kabaretu „Pigwa Show” oraz pokazu tresury psa policyjnego. Odbyły się także zawody paintballowe w parku. Uzdolnieni wokalnie i odważni prezentowali swoje umiejętności biorąc udział w karaoke.
Drugi dzień Dni Przedborza poświęcony był potrawie regionalnej – kugiel, który promował naszą gminę. W nawiązaniu do tego wydarzenia zorganizowany został konkurs na najsmaczniejszy kugiel w gminie: „Kugiel z Przedborza jest the best”, w którym zwyciężyło sołectwo - Wola Przedborska. Oprócz w/w konkursów odbył się również konkurs historyczny: „Czy znasz swój gród” oraz   wybory małych piękności, czyli konkurs  „Mini Miss Przedborza 2010”.
Uczestnicy naszego święta mogli zmagać się ze swoim lękiem wysokości wspinając się na ściance wspinaczkowej, na scenie wystawione zostały fragmenty spektaklu „Skrzypek na dachu” oraz „Kazimierz Wielki – kumem”. Należy również wspomnieć o występie przesympatycznego zespołu „Żaklinki” oraz grupy hip – hopowej z Przedborza.
Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Tegoroczne święto Przedborza zgromadziło rzeszę społeczeństwa z miasta i okolic, a proponowane imprezy spotkały się z aplauzem publiczności.
Burmistrz Miasta Przedborza Miłosz Naczyński dziękuje wszystkim mieszkańcom i gościom za udział w dwudniowym święcie miasta.
Poniżej przedstawiamy fotogalerię z 2-dniowej imprezy.
Fot. P. Grabalski

Tekst: P.M.

 

Zdjęcia - I dzień (03.07.2010 r.)

Zdjęcia - II dzień (04.07.2010 r.)