SwiatFest2010_m

W dniach 12 – 15 sierpnia 2010 roku w Przedborzu i Górach Mokrych odbył się XIX Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej, organizowany pod patronatem Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza. Tegoroczny festiwal odbywał się w roku 100. rocznicy śmierci Poetki, która przypada w październiku.

Na tegoroczny festiwal przyjechało ponad 200 uczestników z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi i Rosji. W ramach festiwalu odbył się konkurs recytatorski i poezji śpiewanej, poranek poetycki, koncert poświęcony 100. rocznicy śmierci poetki w wykonaniu zespołów i solistów polonijnych, występy zespołów wokalnych i tanecznych, recitale Krzysztofa Cwynara, Bogusława Meca i Bohdana Łazuki oraz dyskoteka pod gwiazdami. Uczestnicy śpiewali również w kościołach w Górach Mokrych i Przedborzu podczas uroczystych mszy świętych. Jak co roku przedstawiciele Polonii oraz potomkowie poetki złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych.

Tradycją festiwalu jest udział rodziny konopnicjańskiej w tym wydarzeniu kulturalnym. W tym roku swoją obecnością uroczystość uświetnili: Jan Bielecki z Warszawy – prawnuk, I Honorowy Obywatel Miasta Przedborza, prezes Towarzystwa im. M. Konopnickiej, Maria Rajpold z Łodzi – praprawnuczka oraz Joanna Modrzejewska – prawnuczka z rodziną z Łodzi.

W niedzielny poranek na scenie przedborskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie laureatów XXI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Mojej Ojczyźnie z poetami z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Łotwy. Podczas poranku swoje utwory oraz refleksje zaprezentowali: Anna Niepsuj z Chorzowa, Edmunda Bodanka z Radomska, Marianna Przewoźnik z Tomaszowa Maz., Zofia Grządziel z Radomska, Alina Borowicz z Krakowa oraz Irena Nieliuchina ze Szczełkowa k/ Moskwy /Rosja/, Maria Sulima z Brześcia /Białoruś/, Franciszek Laksa z Rygi /Łotwa/, Julia Sołomko ze Lwowa /Ukraina/. Oprawę muzyczną na pianinie zapewniła Helena Arendarewska z Kijowa.

Ciekawostką tegorocznego festiwalu był udział 2 uczestników z Omska /Rosja/, którzy przyjechali do Przedborza samochodem osobowym. Była to chyba najdłuższa podróż  w historii festiwalu, w jedną stronę trwała 6 dni.

Po raz drugi w historii Przedborza, Rada Miejska w Przedborzu nadała  godność Honorowego Obywatela Miasta Przedborza. W tym roku ten zaszczytny tytuł nadano Bogusławowi Nowakowi, od wielu lat związanemu z Towarzystwem im. M. Konopnickiej.  Uroczystego wręczenia medalu oraz legitymacji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zawisza oraz Burmistrz Miasta Przedborza Miłosz Naczyński.

Na zakończenie  ogłoszone zostały wyniki konkursów przeprowadzonych podczas festiwalu.  Jest to zawsze najbardziej oczekiwany przez uczestników  punkt festiwalu. Wyniki konkursu w załączeniu.  W tym roku komisja jury oceniała wykonawców w następującym składzie: Jan Bielecki, Janusz Tylman, Maria Rajpold, Bogusław Nowak i Bogusław Olczyk.

Nagrody, wyróżnienia oraz dyplomy wręczali zaproszeni goście, przedstawiciele  władz samorządowych,  posłowie oraz rodzina poetki. Podczas uroczystego koncertu laureatów  przedstawiciele organizacji polonijnych na ręce Burmistrza Przedborza Miłosza Naczyńskiego złożyli organizatorom /MDK i Towarzystwo M. Konopnickiej/ podziękowania za zaproszenie na festiwal oraz gorące przyjęcie Polonii,  wręczając portret Marii Konopnickiej namalowany przez członka stowarzyszenia z Dniepropietrowska, symboliczny bochen chleba ze Zdołbunowa oraz drobne pamiątki z Doniecka i Wilna. Nasi Rodacy nie kryli swej radości i wzruszenia ze spotkania z Polakami i ziemią ojczystą swoich przodków.

Tegoroczny festiwal zorganizowany został dzięki pomocy finansowej Senatu RP. Nagrody pieniężne ufundowane zostały przez władze samorządowe Przedborza. Poza tym uczestnicy otrzymali okolicznościowe plakietki, a także materiały promujące nasz region, przekazane przez Prezydenta Miasta Radomska, Powiat Radomszczański, Muzeum Regionalne w Radomsku, Urząd Miejski w Przedborzu oraz Bank Spółdzielczy w Przedborzu,

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Marszałkowi Senatu RP oraz władzom samorządowym Przedborza za pomoc finansową umożliwiającą organizację festiwalu dla naszych Rodaków ze Wschodu.

 

Tekst:  Małgorzata Błaszczyk

Wyniki XIX Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej

Wyniki XXI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Mojej Ojczyźnie”