3mW dniu 6 grudnia 2010 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu zorganizowała Mikołajki połączone z popularyzacją ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, której celem jest zachęcenie do częstego czytania książek. Z tej okazji Biblioteka zaprosiła dzieci z Przedszkola Samorządowego w Przedborzu i panią Halinę Mikuszewską - doradcę zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Przedborzu.
Na początku, grupa pięciolatków i sześciolatków, wraz z wychowawczyniami panią Ewą Rzepecką i Wiesławą Poźniak, wysłuchała legendy i opowiadań związanych ze Świętym Mikołajem i tematyką nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, które przeczytała pani Halina Mikuszewska. Po wysłuchaniu przeczytanych bajek, dzieci odpowiadały na pytania mikołajkowego quizu: „Gdzie mieszka Święty Mikołaj?”, „Jakim pojazdem porusza się po świecie?”, „Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniu prezentów?”, itp.
Podczas spotkania mikołajkowego dzieci przepięknie pokolorowały choinki, które ozdobiły czytelnię przedborskiej biblioteki, miały także za zadanie narysować bałwanka z zawiązanymi oczami. Po zajęciach plastycznych zaproszono dzieci do wspólnej zabawy ruchowej. Dzieci rzucały do mikołajkowego kosza „śnieżkami”, zorganizowane zostało również koło, w którym przekazywano sobie specjalne „prezenty”, takie jak: uśmiech, uścisk dłoni, dobre słowo.
Dużo śmiechu wywołała zabawa „Mikołaj mówi…”, gdzie pani Halina wcieliła się w rolę tytułowego Mikołaja i dawała dzieciom zadania typu: „Mikołaj mówi: podnosimy prawą nogę”, „Mikołaj mówi: łapiemy się lewą ręką za lewe ucho”, itp.

Na zakończenie spotkania mikołajkowego dzieci otrzymały symboliczne prezenty: przygotowane na tę okazję kartki świąteczne i cukierki.

Tekst: S.T.