W związku z rozpoczęciem okresu wzmożonego obrotu ziemniakami towarowymi (tj. jadalnymi i przemysłowymi) oraz początkiem sprzedaży ziemniaków młodych przypominamy, że 15 lipca 2022 r. weszło w życie Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2022/1194 ustanawiające środki w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Clavibacter sepedonicus.
Wprowadziło istotną zmianę dotyczącą sposobu poświadczenia, że przemieszczane do innych państw członkowskich UE bulwy ziemniaka są wolne od ww. bakterii. Zgodnie z art. 8 ww. rozporządzenia, paszport roślin jest dokumentem potwierdzającym, że przemieszczane bulwy ziemniaka, pochodzące z obszarów o wysokim stopniu zakażenia bakterią Clavibacter sepedonicus (wskazanych w zał. nr IV do ww. rozporządzenia terytoriów Polski i Rumunii) są wolne od tej bakterii.
Wymagania odnośnie formatów paszportów roślin zostały określone w artykule 83 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 oraz w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2017/2313, gdzie zostały dokładnie określone wzory paszportów. Paszport roślin musi towarzyszyć każdej jednostce handlowej (worek, worek typu big-bag itp.), a w przypadku transportu bulw luzem powinien być dołączony do dokumentu towarzyszącego przesyłce.
Bulwy ziemniaków innych niż sadzeniaki powinny być oznakowane numerem wpisu do rejestru, zgodnie z art. 30a ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami (Dz. U. z 2023 r. poz. 301) oraz załącznikiem VIII poz. 11 do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE). Jednocześnie w paszporcie roślin umieszcza się numer wpisu podmiotu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych (URPP). W przypadku przemieszczania bulw w opakowaniach będących jednocześnie jednostką handlową lub luzem z dołączonym paszportem do dokumentów towarzyszących przesyłce, numer wpisu do rejestru jest już umieszczony na paszporcie roślin i nie ma obowiązku umieszczania dodatkowego oznakowania z tym numerem. Natomiast w sytuacji, gdy paszport roślin dołączony jest do jednostki handlowej, która zawiera więcej opakowań jednostkowych, dodatkowe oznakowanie numerem wpisu do rejestru powinno być umieszczone na każdym pojedynczym opakowaniu jednostkowym wchodzącym w skład tej jednostki handlowej. Przykładowo, kiedy bulwy ziemniaków są spakowane w worki, a te umieszczone na palecie i owinięte siatką lub folią stretch, wtedy do całej palety ziemniaków dołącza się jeden paszport roślin, a etykieta zawierająca numer rejestracyjny powinna być umieszczona na każdym worku znajdującym się na tej palecie.
Paszporty roślin dla ziemniaków innych niż sadzeniaki, w celu ich przemieszczenia do innego państwa członkowskiego Unii, są wydawane przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN), po przeprowadzeniu badań potwierdzających, że przemieszczane ziemniaki są wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus lub potwierdzeniu, że pochodzą z miejsca produkcji zarejestrowanego i nadzorowanego oraz oficjalnie uznanego przez WIORiN za wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus.
Zarówno sadzeniaki ziemniaka, jak i ziemniaki inne niż sadzeniaki (konsumpcyjne, przemysłowe), przemieszczane do państw UE, wymagają zaopatrzenia w paszport roślin.
Źródło: www.piorin.gov.pl
W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi, Oddziału w Radomsku, ul. Metalurgii 1, 97-500 Radomsko, nr tel. 533 369 916, 44 682 08 17, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..