W dniach od 8 do 15 maja 2011 roku, podczas tzw. „Tygodnia Bibliotek”, czyli dni otwartych, w bibliotekach w całej Polsce odbywały się różnego rodzaju imprezy kierowane do czytelników.  Również w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Przedborzu i Filii w Górach Mokrych odbyła się VIII edycja „Tygodnia Bibliotek”, podczas której biblioteka zachęcała swoich obecnych i potencjalnych czytelników do przyjścia, odwiedzenia i skorzystania z różnorodnej oferty.
Hasło przewodnie tegorocznego „Tygodnia Bibliotek”: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę”, miało na celu zachęcenie do częstego i spontanicznego odwiedzania biblioteki, gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę, ale również można skorzystać z wielu innych różnorodnych usług jakie są świadczone przez współczesne biblioteki. Dzisiejsze biblioteki stają się bowiem niejako centrami kultury, miejscem gdzie można szybko, łatwo i często za darmo znaleźć potrzebne informacje, skorzystać z Internetu, przeczytać gazety lub po prostu spotkać się z ciekawymi ludźmi (stąd organizowane dla czytelników spotkania z pisarzami i inne imprezy).
Miejska Biblioteka Publiczna w Przedborzu wraz z Filią, również przygotowała szereg imprez: wspólne czytanie książek, lekcje i zwiedzanie biblioteki, zabawy ruchowe, spotkania z ciekawymi ludźmi. Do wspólnego czytania biblioteka zaprosiła ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk, które działają na terenie miasta Przedborza i okolicy, np. dzieci z przedszkola i okolicznych szkół, Przedborski Klub Seniora, przedstawicieli władz, panią dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu, nauczycieli, regionalnych twórców i animatorów życia kulturalnego, czy doradcę zawodowego z MCK OHP w Przedborzu. Dzięki temu udało się zintegrować wszystkich mieszkańców: od najmłodszego do najstarszego, od przedszkolaka po seniora.
Poprzez spotkania zorganizowane dla dzieci i młodzieży, biblioteka już od najmłodszego, niejako wychowuje sobie przyszłe pokolenia czytelników i wyrabia w nich nawyk czytania. Dzięki temu, pomimo głosów świadczących o spadku czytelnictwa w naszym kraju, poziom czytelnictwa w Bibliotece w Przedborzu i Filii w Górach Mokrych z roku na rok wzrasta.

9 maja 2011 r. (poniedziałek)

Przedbórz: O godzinie 10.00, Bibliotekę odwiedził Przedborski Klub Seniora - panie Halina Dolot, Barbara Konopka, Halina Janiszewska i pan Jan Osicki. Mili goście przynieśli ze sobą książki o zwierzętach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, oraz pluszowe zwierzątka. Bajek wysłuchała grupa 3-4latków pani Anny Zielińskiej z Przedszkola Samorządowego w Przedborzu. Seniorzy w sposób ciekawy odczytali dzieciom wybrane historyjki, pokazując zwierzęta, o których była mowa. Na koniec wspólnie odśpiewano piosenki o zwierzątkach, m.in. „Pieski małe dwa”.

Zdjęcia – Przedbórz 09.05.2011 r. – godz. 10.00

O godzinie 13.00, klasa 1 z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu z panią Lucyną Orłowską, zwiedziła bibliotekę zapoznając się z jej pracą. Klasa bierze udział w projekcie unijnym o tematyce związanej z bajką, baśnią, z tej oto okazji przedborska biblioteka ogłosiła dla nich konkurs plastyczny: ulubiona postać z bajki i baśni.

Zdjęcia – Przedbórz 09.05.2011 r. – godz. 13.00

Góry Mokre: Odbyło się spotkanie „Moja mała Ojczyzna” poświęcone Górom Mokrym, którego honorowym gościem był pan Władysław Obarzanek - Przewodniczący Towarzystwa im. Marii Konopnickiej i wieloletni radny. Dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Górach Mokrych wykonały część artystyczną dotyczącą Gór Mokrych: były śpiewy, tańce, został także odczytany referat na temat miejscowości i życiorys przybyłego gościa. Pan Obarzanek podziękował za miłe przyjęcie i rozdał dzieciom słodkości.

Zdjęcia – Góry Mokre 09.05.2011 r.

10 maja 2011r. (wtorek)

Przedbórz: O godzinie 10.00, grupa 4-5latki pani Bożeny Wodzickiej, wysłuchała bajek, które odczytali zaproszeni do biblioteki goście. Bajkę Juliana Tuwima „Lokomotywa” i utwory Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” i „Żaba”, odczytała dzieciom dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu pani Małgorzata Błaszczyk. Pani dyrektor opowiedziała również o swojej pracy w MDK i organizowanych imprezach. Wiersz o zwierzętach i „Rzepkę” Juliana Tuwima przeczytał Sekretarz Miasta Przedborza i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Przedborskiej pan Wojciech Karbownik.

Zdjęcia – Przedbórz 10.05.2011 r. – godz. 10.00

Góry Mokre: Odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona Czesławowi Miłoszowi - wybitnemu polskiemu pisarzowi, którą przygotowała i przeprowadziła nauczycielka języka polskiego pani Monika Mechelewska-Sobczyk. Tematyka lekcji była związana z obchodzoną w tym roku setną rocznicą urodzin pisarza. Rok 2011 ogłoszono bowiem Rokiem Czesława Miłosza.

Zdjęcia – Góry Mokre 10.05.2011 r.

11 maja 2011r. (środa)
Przedbórz: O godzinie 10.00, grupa 5-latki, pani Wiesławy Poźniak, wzięła udział w zajęciach z doradcą zawodowym z MCK OHP w Przedborzu panią Haliną Mikuszewską „Podróż po zawodach”. Pani Mikuszewska przygotowała dla dzieci rebusy o zawodach jakie są wykonywane przez dorosłych, które zostały sprawnie odgadnięte, a nazwy dzieci wpisały do krzyżówki. Były śpiewy i zabawy ruchowe „Pracujemy razem” i „U masażystki”, które bardzo spodobały się dzieciom. Na koniec odczytana została również bajka o żabce. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że każdy zawód jest ważny i potrzebny.

Zdjęcia – Przedbórz 11.05.2011 r. – godz. 10.00

O godzinie 10.45, pani Halina Mikuszewska doradca zawodowy z MCK OHP w Przedborzu przeprowadziła zajęcia dla klasy 6 z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu pani Małgorzaty Maliszewskiej, o tematyce związanej z zawodami wykonywanymi przez dorosłych. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca doradcy zawodowego, jakie są zawody i jak „badane” są predyspozycje do danego zawodu, następnie sami opowiedzieli czym się interesują i kim chcieliby zostać w przyszłości. Po spotkaniu z doradcą zawodowym, uczniowie zwiedzili bibliotekę i zapoznali się z jej pracą.

Zdjęcia – Przedbórz 11.05.2011 r. – godz. 10.45

Góry Mokre: Przedborski Klub Seniora przeczytał dzieciom bajki Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Utwory czytały: pani Anna Czuryłło i pani Halina Dolot. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenki i rozmawiały o ulubionych książkach. W tym dniu bibliotekę również odwiedziła Wróżka, która przeczytała dzieciom fragmenty ulubionych bajek.
Bajek czytanych przez gości zaproszonych do Filii w Górach Mokrych wysłuchały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Górach Mokrych z nauczycielami: klasa 0 z panią Bożeną Ciszewską, klasa 1 z panią Haliną Kokosińską, klasa 2 z panią Klaudią Perkowską i klasa 3 z panią Beatą Brodzik.
Podczas obchodów „Tygodnia Bibliotek” w Górach Mokrych rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Najpiękniejsze zakątki mojej okolicy”. Spośród 33 prac uczniów ze Szkoły Podstawowej w Górach Mokrych wybrano: I miejsce-Bartosz Pabin, II miejsce-Dominika Wicik, III miejsce-Katarzyna Kluska. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy.

Zdjęcia – Góry Mokre 11.05.2011 r. – Klub Seniora
Zdjęcia – Góry Mokre 11.05.2011 r. – konkurs plastyczny

12 maja 2011r. (czwartek)
Przedbórz: O godzinie 10.00, do biblioteki przyszła grupa 6-latki pani Ewy Rzepeckiej. Bajki  dzieciom czytał pan Łukasz Czuryłło - nauczyciel i autor książek: „Kapliczki i krzyże przydrożne parafii Przedbórz” i „Wspomnienia mojej sąsiadki”. Do czytanych bajek przebierał się w przyniesione przez siebie stroje (rycerz, pająk, „gadające” wrony jako rekwizyt).
Pan Łukasz Czuryłło przeczytał przedszkolakom następujące utwory: Juliusz Słowacki „O Janku co psom szył buty”, Maria Konopnicka „Muchy-Samochwały”, Julian Tuwim „Rycerz Krzykalski” i „Spóźniony słowik”, Jan Brzechwa „Hipopotam i żaba” i „Psie smutki”, Wojciech Młynarski „Lubię wrony”, Wanda Chotomski „Neonowa krowa”, Hanna Januszewska „Lwy”.

Zdjęcia – Przedbórz 12.05.2011 r. – godz. 10.00

13 maja 2011r. (piątek)
Przedbórz: O godzinie 10.00, grupa 6-latki pani Teresy Sujki wysłuchała bajek które przeczytał pan Łukasz Czuryłło - nauczyciel i autor książek. Pan Czuryłło przyniesione przez siebie utwory przeczytał dzieciom w sposób ciekawy. Czytając, przebierał się: czytając bajkę „Rycerz Krzykalski” Juliana Tuwima założył strój rycerza, kiedy czytał „Muchy-Samochwały” do wspólnej zabawy zaprosił dzieci - jedno z dzieci było przebrane za pająka, drugie trzymało skaczącego pająka-zabawkę. Podczas czytania „Lubię wrony” Wojciecha Młynarskiego posłużył się dwiema wronami-kukiełkami, z których jedną udostępnił jednej z dziewczynek, która zgłosiła się do pomocy.

Zdjęcia – Przedbórz 13.05.2011 r. – godz. 10.00

„Tydzień Bibliotek” ma na celu przybliżenie biblioteki czytelnikowi, sprawienie by była ona mu bliska, „zawsze po drodze”, by była przyjaznym miejscem, w którym czytelnik będzie czuł się dobrze, jak u siebie, jak w domu, ponieważ z jej usług korzysta się całe życie: od przedszkolaka po seniora. Czy biblioteka będzie posiadać dzieła naukowe, powieści i bajki dla dzieci, czy jeszcze jakieś inne pozycje - ważne, żeby każdy znalazł coś dla siebie, bo ile czytelników, tyle gustów i tyle różnorodnych książek.
Hasło tegorocznego „Tygodnia Bibliotek” zwraca uwagę na to, że Biblioteki zawsze były i są nadal niezastąpionym elementem naszej cywilizacji - gromadzą dorobek rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego i udostępniają go kolejnym pokoleniom, pobudzają wyobraźnię, uczą, bawią, lub poprzez ciekawą lekturę dostarczają czytelnikowi towarzystwa podczas choroby czy samotności.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu
i Filia nr 1 w Górach Mokrych
dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach
„Tygodnia Bibliotek 2011”:
czytelnikom, przybyłym gościom,
dzieciom, młodzieży i ich wychowawcom,
panu Burmistrzowi i panu Sekretarzowi Miasta Przedborza,
dyrektorom i nauczycielom z zaprzyjaźnionych placówek:
Samorządowemu Przedszkolu w Przedborzu,
Zespołowi Szkolno-Gimnazjalnemu w Przedborzu,
Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych,
Klubowi Seniora  w Przedborzu,
Miejskiemu Domu Kultury w Przedborzu,
Towarzystwu im. Marii Konopnickiej,
MCK OHP w Przedborzu,
Panu Łukaszowi Czuryłło,

oraz wszystkim nie wymienionym.
Dziękujemy i Zapraszamy
ponownie w przyszłym roku.

Tekst: S.T.