IMG_3297W dniu 23 maja 2011 roku, o godzinie 10.30, w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego, odbyło się spotkanie, z panem Arkadiuszem Niemirskim - powieściopisarzem dla młodzieży i dorosłych, kontynuatorem serii przygód „Pana Samochodzika”, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu. Podczas dwugodzinnego spotkania, sala była wypełniona po brzegi. Na spotkanie z pisarzem przybyli uczniowie z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu. Na wstępie spotkania pan Arkadiusz Niemirski opowiedział o sobie i swoich zainteresowaniach, które miały wpływ na jego twórczość. Wypowiedzi poparte były wyświetlanymi slajdami - zdjęciami z czasów młodości i działalności w kabarecie. Młodzież, która przybyła na spotkanie, dowiedziała się m.in. to, że autor zanim zajął się pisaniem powieści, w latach 80-tych był współzałożycielem Kabaretu „i…”, współpracował z Programem III Polskiego Radia, oraz kabaretem „Długi”, a także pisał artykuły do czasopism „Tylko Rock” i „Teraz Rock”.
Podczas spotkania, pan Arkadiusz Niemirski zapoznał słuchaczy z powieścią detektywistyczną i jej twórcami: A.C. Doyle, E.A. Poe, G. Simenon, R. Chandler, A. Christie i in. Zaprezentował również sylwetki sławnych fikcyjnych detektywów znanych zarówno z książek jak i filmów: Scherlock Holmes, Lupin, Poirot, panna Marple, Colombo, Kojak, Bond i in. Opowiedział też o swoim udziale w tworzeniu serii „Pana Samochodzika”, którego pierwszym twórcą był Zbigniew Nienacki. Następnie pan Niemirski zaprezentował zgromadzonej młodzieży swoje książki - zarówno te, które są kontynuacją serii „Pana Samochodzika”, jak i te nie związane z tym cyklem. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się wypowiedziom autora. Na koniec zasypała go pytaniami, na które chętnie odpowiedział. Po spotkaniu były pamiątkowe zdjęcia, autografy, oraz wpis do kroniki pamiątkowej biblioteki.
Arkadiusz Niemirski (ur. 1962r. w Warszawie) to autor książek dla młodzieży i dorosłych, z wykształcenia biolog, a z zawodu również dziennikarz i satyryk. W jego dorobku znajdują się m.in. dwie powieści detektywistyczne „Pojedynek detektywów” i „Testament bibliofila”. Jako kontynuator serii przygód „Pan Samochodzik” zadebiutował w 2000r. i do 2006r. napisał szesnaście tomów o przygodach najsłynniejszego detektywa. W lipcu 2003r. ukazała się jego pierwsza, niezwiązana z cyklem „Pan Samochodzik”, powieść detektywistyczna dla młodzieży „Pojedynek detektywów”, a na jesieni tego samego roku zbiór opowiadań kryminalnych „Zbrodnia prawie doskonała”. Twórczość dla dorosłych reprezentuje kryminał „Poszukiwany Waldemar Obrotny”. Autor pracuje również nad scenariuszami filmowymi i nową powieścią sensacyjną. Do swoich powieści wprowadził postacie z przeszłości: Karen Petersen, nowy wehikuł, Winnetou, oraz najsłynniejszego nadwiślańskiego detektywa - pana Tomasza.
Tekst: S.T.