DSC08362mJubileuszowy XX Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej odbywał się od 12 do 15 sierpnia 2011r. w Przedborzu oraz w Górach Mokrych. W tym roku przyjechało ponad 350 uczestników z różnych krajów. Większość uczestników przyjechała z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii. Po raz pierwszy pojawiły się osoby z Anglii i z Uzbekistanu.
Nie zabrakło również potomków Marii Konopnickiej: Jana Bieleckiego, Joanny Modrzejewskiej oraz Elżbiety Twardowskiej. Imprezę zainaugurował koncert jubileuszowy w wykonaniu artystów z różnych krajów, a rozpoczęła go odśpiewaniem „Roty” Zofia Saykiewicz z Paryża.
W kolejnych dniach odbyły się przesłuchania konkursowe w kategoriach poezji recytowanej i śpiewanej.
W niedzielę złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową Marii Konopnickiej w Górach Mokrych, tam też odbyła się część występów. Największym zaskoczeniem była 11-letnia Tania z Omska, która wykonała pokaz gimnastyki akrobatycznej z wykorzystaniem hula-hop.
W poniedziałek uczestnicy wzięli udział w mszy świętej, w kościele Św. Aleksego w Przedborzu, podczas której zaśpiewały chóry polonijne. Po południu jury ogłosiło wyniki, najlepszym wykonawcom wręczono nagrody, a następnie odbył się koncert laureatów.
Wzruszeni uczestnicy w ramach podziękowań za pobyt i udział w imprezie wręczyli organizatorom festiwalu upominki, a następnie wszyscy razem upamiętnili to wydarzenie fotografiami. Na zakończenie XX Jubileuszowego Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej wystąpiła z recitalem Sława Przybylska, a po niej zespół Magic of Boney M i DJ „Casper”, który poprowadził dyskotekę pod gwiazdami. 
Tekst: P.M.
Fot. P. Grabalski

Przedbórz 14.08.2011 r.:


Góry Mokre 14.08.2011 r.:

Przedbórz 15.08.2011 r.: