0001mW nocy z 9 na 10 grudnia 2011 roku, w niedawno odremontowanym budynku dawnego dworca PKS w Górach Mokrych, odbyło się spotkanie „Noc z legendą”, zorganizowane przez Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Górach Mokrych i Szkołę Podstawową w Górach Mokrych. Noc z legendą rozpoczęła się o godzinie 19.00 i wzięło w niej udział trzydzieścioro dzieci w wieku od 10 do 15 lat.
Podczas spotkania zostały odczytane polskie legendy związane z największymi miastami Polski. Dzieci wysłuchały opowieści o duchach, zjawach, tajemniczych zdarzeniach, królach i królowych, krakowskim hejnale, Lajkoniku i poznańskich koziołkach, a także dowiedziały się jak powstały nazwy niektórych polskich miast, takich jak: Łódź, Poznań czy Warszawa, oraz skąd w Wieliczce znalazła sól a na Śląsku węgiel. Podsumowaniem przeczytanych legend był quiz, mający sprawdzić wiedzę jaką zdobyły dzieci. Spotkanie miało charakter edukacyjny - dzieci zdobyły i pogłębiły swoją wiedzę poprzez zabawę, w innym miejscu niż szkoła. Dalsza część spotkania została przeznaczona na zabawę. Dzieci grały w kalambury i w chowanego, było również wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary, a o godzinie 23.00 rozpoczął się Nocny Maraton Filmowy. Opiekę nad dziećmi i przebiegiem spotkania sprawowały: bibliotekarka - Anna Hyska i nauczycielka języka polskiego - Monika Mechelewska-Staszczyk.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu z Filią w Górach Mokrych składa serdeczne podziękowania pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Górach Mokrych - Jagodzie Auguścik, oraz nauczycielkom - pani Monice Mechelewskiej-Staszczyk i pani Jolancie Nowakowskiej, a także rodzicom, za pomoc w realizacji tego spotkania.
MBP