p_pan_01mJuż po raz drugi na scenie Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu gościł Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa działający pod patronatem Fundacji im. Ks. Siemaszki. Jego głównym założeniem jest wychowanie poprzez sztukę, jak też przygotowanie młodego widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej oraz światowej literatury. Jesienią aktorzy przedstawili w Przedborzu dwa spektakle dla dzieci i młodzieży – „Pinokio” (wg C. Collodiego)  oraz „Przygody Tomka Sawyera" (wg M. Twaina).

Tym razem młodzi widzowie wraz z nauczycielami podziwiali „Przygody Piotrusia Pana” wg powieści autorstwa szkockiego powieściopisarza i dramaturga Jamesa Matthew Barriego. Głównym bohaterem jest tytułowy Piotruś Pan, psotny chłopiec, który nie chce dorosnąć. Piotruś, znakomity szermierz, spędza swe niekończące się, pełne przygód dzieciństwo na wyspie Nibylandii, przewodząc grupie Zaginionych Chłopców. Powieść zawiera elementy fantastyczne: Piotruś posiada pewne magiczne zdolności (np. potrafi latać), a do jego przyjaciół zalicza się wróżka Dzwoneczek. Głównym antagonistą Piotrusia jest Kapitan Hak.

Aktorzy wystąpili w pięknych, kolorowych kostiumach teatralnych oraz w ciekawej scenografii. Dzieci świetnie się bawiły, z dużym zainteresowaniem śledziły akcję, żywo reagowały na to co działo się na scenie. A działo się naprawdę wiele. Na zakończenie publiczność gromkimi brawami podziękowała aktorom za ich grę na scenie. Przedstawienie obejrzały dzieci z młodszych klas szkół podstawowych z gminy Ręczno i Masłowice. Nauczyciele z tych szkół chętnie organizują wyjazdy na przedstawienia teatralne dla dzieci i inne imprezy jakie odbywają się w naszej placówce.

Zakończony spektakl „Przygody Piotrusia Pana” przechodzi już do historii jako ostatni organizowany w naszej placówce przed rozpoczynającym się za kilka dni remontem obiektu. Cieszymy się, że władzom Przedborza udało się pozyskać środki finansowe i będzie realizowana inwestycja pn. „Modernizacja obiektu Miejskiego Domu Kultury wraz z jego przebudową, rozbudową i zakupem technologii teatralno-artystycznej”. Oddany do użytku w 1969 roku budynek  przez wiele lat funkcjonował głównie jako kino „Iluzjon”. Na  premierowym seansie  wyświetlany był  słynny do dziś, znakomity film produkcji polskiej pt.  „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Poza tym budynek służył naszej społeczności jako biblioteka i ośrodek kultury, swoją siedzibę miało od początku Koło Związku Kombatantów RP (dawniej jako ZBOWiD), później Klub Honorowych Dawców Krwi, Towarzystwo im. Marii Konopnickiej,  Młodzieżowe Centrum Kariery OHP.

W 1988 roku w budynku przeprowadzony był remont generalny. Miał on miejsce po przejęciu obiektu przez gminę Przedbórz od Okręgowej Instytucji Rozpowszechniania Filmów w Łodzi. Teraz czeka nas drugi poważny remont, jego efekty zobaczymy za rok.

Tekst i foto: MDK