Dobiegły końca 5 - dniowe XV Polonijne Warsztaty Artystyczne zorganizowane w Przedborzu dla naszych Rodaków z Ukrainy i Białorusi.
270 wykonawców zaprezentowało swoje programy artystyczne, które oceniało jury pod przewodnictwem znanego muzyka i kompozytora Janusza Tylmana. Podczas warsztatów wystąpiły zespoły taneczne i wokalne oraz soliści.


Mieliśmy okazję podziwiać barwne stroje i piękne występy zaprezentowane przez: „Przyłuckie polonusy” z Pryłuk, „Bocianki” z Winnicy, „Słowianoczka” z Dnieprodzierżyńska, „Sokoliki” z Połtawy, „Niespodzianka” z Makiejewki, „Srebrne głosy”, „Ażur”, „Tęczowe barwy” z Winnicy, duet wokalny z Kamieńca Podolskiego, zespół wokalny „Malebor” z Doniecka, chór im. Elizy Orzeszkowej z Grodna, chór „Polesie” z Brześcia oraz wielu ciekawych solistów.
 Na scenie wystąpili wykonawcy w wieku od 6 – 78 lat prezentujący polskie, ukraińskie i białoruskie tańce narodowe, tańce nowoczesne, występy teatralne oraz znane pieśni i piosenki różnych twórców.
Poza tym uczestnicy recytowali utwory Marii Konopnickiej, Adama Asnyka, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Kochanowskiego i innych poetów polskich.
3 maja nasi Rodacy z Ukrainy i Białorusi uczestniczyli w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja organizowanych w Przedborzu. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej soliści, chóry polonijne oraz  zespoły zaprezentowały swoje programy pieśni patriotyczno – religijnych. Chóry występowały również w kościołach w Przedborzu oraz sąsiednich parafiach.
W sobotę odbyły się warsztaty prowadzone przez Janusza Tylmana, Dariusza Świnogę i Elżbietę Krajewską Al Khouri. Uczestnicy z uwagą i zainteresowaniem przysłuchiwali się przekazywanej im wiedzy. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej, uczestniczyli też w wycieczkach do Krakowa, Częstochowy i Łodzi.
 Na zakończenie warsztatów odbył się koncert finałowy w wykonaniu nagrodzonych zespołów i solistów, gościnnie z recitalem wystąpił znakomity akordeonista z Warszawy Dariusz Świnoga.
Nagrodzone i wyróżnione zespoły oraz soliści otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne i rzeczowe. Nagrody wręczali: burmistrz Przedborza Miłosz Naczyński, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zawisza, radny powiatu radomszczańskiego Wojciech Karbownik, dyrektor MDK Małgorzata Błaszczyk oraz jurorzy.

Małgorzata Błaszczyk