W dniu 9 maja 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Przedborzu rozwiązano konkurs plastyczny „Rany Julek! Za co lubię Juliana Tuwima” w ramach zorganizowanej przez Wydawnictwo „Literatura” z Łodzi akcji „Z książką na walizkach”.

Do przedborskiej biblioteki na konkurs napłynęło 78 prac, których autorzy wykazali się dużą pomysłowością - swoje prace wykonali wykorzystując bardzo różnorodną technikę. Rysunki zostały namalowane farbami, kredkami, a także wyklejone kolorowym papierem, plasteliną i materiałem. Wśród prac konkursowych znalazły się nie tylko rysunki, ale również figury: drzewo z ptakami w formie mikrofonu przedstawiające „Ptasie Radio”, figurki z plasteliny przedstawiające utwór „Rzepka”, rzeźba z drewna przedstawiająca „Lokomotywę”.
Pierwsze miejsce w Przedborzu w ramach tego konkursu zdobył Mateusz Bień, którego praca zakwalifikowała się do drugiego etapu i została zabrana przez jury do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie w dniu 11 maja 2013 r. odbył się finał akcji „Z książką na walizkach”. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Amelia Soja i Jakub Krakowski. Prace w konkursie w imieniu organizatorów akcji wybrała i wręczyła pani Joanna Olech, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Wyróżnienia książkowe od przedborskiej biblioteki trafiły do: Aleksandry Hajduk, Katarzyny Dudzińskiej i Patrycji Kruk. Zwycięzcom gratulujemy! Prace konkursowe oglądać można w przedborskiej bibliotece.

Tekst: S.T.