IMG 0984W miniony majowy weekend tradycyjnie już, odbyła się w Przedborzu kolejna 34. edycja  Ogólnopolskich Spotkań z Poezją M. Konopnickiej. W konkursie wzięło udział ponad 80 uczestników, którzy prezentowali utwory poetki w konkursie recytatorskim i poezji śpiewanej.

Jak zwykle najwięcej uczestników brało udział w konkursie recytatorskim, do konkursu poezji śpiewanej zgłosiło się siedmioro wykonawców.
Od wielu lat najczęściej prezentowanym utworem jest „Stefek Burczymucha” , który wybierają uczniowie w różnych kategoriach wiekowych. W tym roku dużą popularnością cieszyły się też inne wiersze. W  grupie najmłodszych wykonawców często recytowano „Sposób na laleczkę”, „Skruchę Józi”, „Przygody Mańci” czy „Parasol”. Wśród uczniów ze starszej grupy chętnie recytowano „Kubek”, „O Wrześni”, „A jak poszedł król na wojnę” oraz „Przed sądem”. Natomiast w konkursie poezji śpiewanej najczęściej prezentowana była „Rota” oraz „Ojczyzna”.
W tym roku po raz pierwszy w konkursie zabrakło honorowego gościa, jurora, prezesa Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, prawnuka Poetki, a także Honorowego Obywatela Przedborza Jana Bieleckiego, który zmarł w sierpniu ubiegłego roku w wieku 78 lat.
Uczestników oceniało jury pod przewodnictwem Janusza Tylmana kompozytora oraz pianisty, twórcy muzyki filmowej, teatralnej oraz musicali,  znanego m.in. z programu telewizyjnego pt. „Śpiewające fortepiany”.  
Wyniki konkursu:
Konkurs recytatorski
Kat.  szkół  podstawowych  kl. I - III
I nagroda – Agnieszka Stawska z Radomska
II nagroda – Marta Krzywkowska z Żarnowa
II nagroda – Gabriela Chmielewska z Kurnosa
III nagroda – Marlena Barańska z Gomunic   
Kat.  szkól  podstawowych  kl.  IV - VI
I nagroda – Karolina Cesarz z Poraja
II nagroda – Martyna Witkowska z Krzętowa
III nagroda – Aleksandra Kawka z Gór Mokrych
III nagroda – Jakub Poliwoda z Łubnian
Kat.  gimnazja:
I nagroda –  Joanna Jabłońska z Szydłowa
I nagroda – Karolina Ruszkiewicz z Żarnowa
III nagroda – Aleksandra Rybak z Szydłowa
III nagroda – Kamila Brzeska z Żarnowa
Kat. szkoły  ponadgimnazjalne:
I nagroda – nie przyznano
II nagroda –  Iza Margas z Dobryszyc
III nagroda – Monika Kacperczyk z Piotrkowa Trybunalskiego
Poezja Śpiewana:
I nagroda – Julia Barańska z Gomunic
Nagrody specjalne:
Paulina Piątek z Przedborza
Alina Borowicz z Krakowa
Po ogłoszeniu wyników konkursu wręczone zostały nagrody i wyróżnienia. Dyplomy oraz nagrody wręczał burmistrz miasta Przedborza  Miłosz Naczyński i radny powiatu radomszczańskiego Wojciech Karbownik. Na zakończenie odbył się  koncert laureatów.
Wszystkim uczestnikom, opiekunom, nauczycielom oraz zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za udział w imprezie.

Tekst: Małgorzata Błaszczyk
Foto: MDK