100roty19 grudnia w godzinach popołudniowych w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu odbyła się uroczystość upamiętniająca trzy rocznice przypadające na rok 2008: 30-lecie działalności Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych, 50-lecie działalności Towarzystwa w Warszawie oraz 100 Rocznicę napisania „Roty” przez poetkę.
Podczas uroczystości prawnuk poetki  Jan Bielecki przypomniał genezę i okoliczności napisania „Roty” oraz  historię Zarządu Głównego Towarzystwa. Inicjatorem powstania oddziału Towarzystwa w Górach Mokrych był Władysław Obarzanek znany jako organizator odbywających się rokrocznie Festiwali Poezji Marii Konopnickiej. O tych i wielu innych ważnych dla życia  Towarzystwa wydarzeniach  przypomniał wszystkim Bogusław Nowak w wygłoszonym referacie podsumowującym 30-letnią działalność stowarzyszenia.
Podczas uroczystości na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpił Zespół wokalny z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Przedborzu przygotowany przez Małgorzatę Błońską, finaliści Festiwali Poezji Marii Konopnickiej m.in. z LO im. M. Konopnickiej z Poddębic prezentując utwory poetki we własnych aranżacjach scenicznych. Na zakończenie wystąpiły chóry polonijne „Matczyna Piosenka” oraz  „Głos znad Niemna”, które przyjechały na uroczystości rocznicowe aż z Grodna na Białorusi. Podczas występów zaprezentowali utwory patriotyczne, religijne i ludowe. Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na zakończenie wspólnie z widownią artyści zaśpiewali kilka polskich kolęd.
Gratulacje i podziękowania jubilatom oraz zespołom złożył Burmistrz Miasta Przedborza Miłosz Naczyński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Słoniewski. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, radni oraz przedstawiciele jednostek oświatowych, prawnuczka poetki Maria Rajpold. Gościem honorowych był Przewodniczący Komisji Kultury i Środków  Przekazu senator RP Piotr Łukasz Andrzejewski, który objął patronat nad uroczystościami rocznicowymi oraz senator RP Adam Massalski z tejże komisji. Uroczystości zakończyły się spotkaniem z członkami zespołów oraz wspólnym śpiewaniem kolęd przy choince.
Przedborscy harcerze odwiedzili MDK ze światełkiem pokoju, życzeniami świątecznymi potem sprzedawali jemiołę, zbierając fundusze na sztandar.
Autor: MDK